Choinka 4x4 zamosc

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie idzie więc kwestii. Wszyscy albo przed świętami, bądź w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej ponad ciastka a innego rodzaju słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, która istnieje sprawa choinki i czemu istnieje rzeczywiście ważna w świątecznej tradycji?

Istnieje sporo teorii, które zawiadamiają o tym, skąd zachowała się tradycja świątecznego drzewka. Odpowiadam one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Chociaż w nieco bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w czasie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie łącząc się do nauki, iż przystrajanie drzewka w jasne ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne połączenie się pracownika z Bogiem. System ten szybko rozpowszechnił się na całkowity świat. Można więc powiedzieć, że akurat nie chociaż w Polsce, ale również i pozostałych krajach Europy dodatkowo w Ameryce na prawdziwa ubiera się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już od dawnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki dokumentu i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą tylko na powierzchni ostatnich 30 lat można określić dużą kolej w popularności choinkowej. Tak dlatego, były bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były bezpośrednio wykonane wiązane ze sobą obręcze z kolorowego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (jak ważna się łatwo domyślić, nie ciężko było wtedy o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby stanowiły w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, a jak dodatek stanowiły tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne lub złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie chowały być wiązane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość wyglądów oraz kolorów świątecznych ozdób jest wielka do określenia, zawsze w centralnej mierze dominują odcienie złota, czerwieni i zieleni, które są utożsamiane ze świętami.

Przez lata historia choinki, tak jedno jak typy, była nowości w dziedzinie trendów zajmujących jej przystrajania. Ale nie poprawiłoby się to, że od czasu ubrania pierwszej w historii choinki przez Luthera, system ten dużo mocno zakorzenił się w kulturze świątecznej także bierzmy nadzieję, że nieprędko przeminie.