Maszynka do mielenia miesa z silnikiem

W wybranych zakładach gastronomicznych zachodzi potrzeba rozdrabniania mięsa mrożonego. To należy zaopatrzyć się w niezbędne do tego przedmiocie urządzenie, zwane wilkami. Takie wilki to wcale dużych rozmiarów maszyna elektryczna, która ma duży wlot do wrzucania mięsa w postaci zamrożonej, a wewnątrz jest danie będące do jego szatkowania na drobniejsze ilości.

Czynność tę uzyskuje się dzięki silnemu wpływowi na zamrożone mięso. Jak wiemy, mrożone wyniki są co prawda twarde, tylko nie wymagają jako takiego krojenia ostrym nożem - rozpadają się na drobne części pod wpływem silnego uderzenia lub nacisku. Właśnie tak dzieje się z ciałem w wilkach, jakiego zadanie oparte jest na identycznej zasadzie co chodzenie maszynki do mielenia mięsa.

Wilki do ciała mrożonego wykonane stały z elementów bardzo szerokiej klas, zdrowych i wspaniałych, mało podatnych na zniszczenie mechaniczne. Wykonują one do rozdrabniania twardej materii, a zatem ich budowa pragnie być prostsza, niż to, co chowają one rozdrabniać. Wilki do gastronomii przeważnie wykonane są z żeliwa, które to tworzywo gwarantuje wytrzymałość urządzenia. Są one zasilane elektrycznie, a koszt takiego dania to około półtora tysiąca złotych w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem gastronomicznym. W sukcesu przedsiębiorstw garmażeryjnych stanowi wówczas jednak wydatek konieczny, bo w takich warunkach bardzo często zachodzi potrzeba rozdrobnienia mięsa uprzednio zamrożonego, i dalej właśnie tak zmielonego poddawania obróbce termicznej. Dodatkowo, w wybranych przedsiębiorstwach, na przykład przetwarzających mięso, rozdrabnia się je w perspektywy zamrożonej, a wtedy pakuje do specjalnych folii, ponieważ rozmrażanie mięsa, żebym je zmielić, a następnie znów zamrozić jest niezgodne ze standardami sanitarno-epidemiologicznymi. Do rozdrabniania nowego lub rozmrożonego mięsa zajmuje się nieco inne maszynki, przeznaczone tak do mielenia mięs miękkich, ich forma i istnienie w układzie z obecnym te są inne. Wilki do ciała mrożonego to przeważnie maszyny o nieco dużych gabarytach, dlatego same nie znajdują zastosowania w domowych warunkach.